Zásady, které je potřeba dodržovat u půjček

Článek ze dne 5.1.2016

Nemáte s půjčkami velké zkušenosti a bojíte se, abyste si dobře vybrali, zvládli splácet a nezabředli do dluhů? Pak se držte deseti zásad, které vám zabrání udělat nějakou zbytečnou chybu:

1. Zvažte nutnost půjčky

Nejprve si rozmyslete, zda je půjčka opravdu jediným možným a nejlepším řešením, a zda ji budete moct splácet. Nepůjčujte si na věci, které nejsou životně nutné. Podívejte se, zda nemůžete omezit některé výdaje, něco prodat, nebo zda vám nepůjčí někdo blízký. Půjčte si jen tolik, kolik můžete splatit.

2. Neberte hned první půjčku, na kterou narazíte.

Nabídek je opravdu mnoho. Bezpečnější a výhodnější bývá získat půjčku od banky. Pokud splníte podmínky, určitě ji upřednostněte před nebankovními společnostmi. Ty mají sice půjčky dostupnější, ale zato jsou rizikovější a mají vyšší RPSN. Vyberte několik nabídek a porovnejte parametry. Vybírejte renomované společnosti.

3. Žádné poplatky předem

Vyvarujte se půjček, které požadují poplatky předem nebo získání úvěru podmiňují využitím některé z dalších finančních produktů společnosti. Solidní společnosti poplatky předem nevyžadují.

4. Ručení majetkem?

Musíte-li za půjčku ručit majetkem, rozmyslete si to o to důkladněji. Promyslete, zda zvládnete o to, co dáváte do zástavy, přijít v případě potíží se splácením.

5. Zaměřte se na RPSN

Při porovnávání toho, jak je která půjčka výhodná či ne, by vás měl zajímat především jeden údaj, a to RPSN. Jedná se o náklady, které s půjčkou budete mít, včetně všech poplatků. Údaje o výhodných úrocích mohou být totiž někdy zavádějící.

6. Předčasné splacení

Zjistěte si, za jakých podmínek, a zda vůbec, lze půjčku předčasně splatit. Vyberte si pokud možno takovou, která to umožňuje, a s co nejnižšími poplatky nebo zdarma. Někdy totiž sankce za předčasné zaplacení dosahují několika desítek procent. Jakmile se dostanete k penězům, půjčku co nejrychleji splaťte a zbavte se tohoto závazku.

7. Důkladně čtete smlouvu

Smlouvě, kterou máte podepsat, věnujte bedlivou pozornost. Celou si ji důkladně pročtěte, včetně Všeobecných podmínek společnosti a pasáží psaných drobným písmem. Jen pak vás nic nepřekvapí. Někdy je dobré smlouvu konzultovat s právníkem. Dejte si na prostudování dost času, a jakmile vás bude někdo do něčeho tlačit, raději couvněte. Nepodepisujte něco, čemu nerozumíte!

8. Pojistěte se

Pro případ nemožnosti splácení se můžete pojistit. Zejména u vyšších půjček je to velmi doporučitelná záležitost.

9. Konsolidace může pomoci

Máte-li více půjček, mohou vás splátky a poplatky jednoho dne úplně pohltit. Aby se tak nestalo a vy jste měli přesný přehled o vašich závazcích, zkuste konsolidaci půjček, tedy jejich sloučení do jedné. Je to výhodný krok, který nabízí většina společností.

10. Využijte rad odborníků

Nevíte-li si se svou finanční situací rady, zkuste odbornou pomoc. Ve větších městech existují bezplatné poradny, do kterých se stačí telefonicky objednat. Rozhodně neřešte půjčku další půjčkou.