Jak poznat podvodnou půjčku

Článek ze dne 25.6.2015

Kromě solidních poskytovatelů půjček a úvěrů se vyskytují i podvodné nabídky. Jak je včas poznat a dát od nich ruce pryč? U některých to jde snadno, jiné mohou být problematičtější. Držte se určitých pravidel a dejte pozor na varovné signály, které hlásí, že je něco v nepořádku.

  • Najděte si informace o poskytovateli
  • Vyžádejte si kompletní podmínky
  • Nenechejte si naúčtovat podezřelé poplatky předem
  • Řádně si pročtěte smlouvu

Prověřte si společnost

Nabídky nebankovních společností nemusí být rozhodně vždy špatné. Danou firmu si ale vždy nejdříve prověřte, zda vůbec reálně existuje. Pokud půjčka odkazuje na fyzickou osobu, nikoliv společnost, je to špatně. Seriózní společnost mívá i kamennou pobočku, uvedená telefonní čísla, adresy a kontakty existují a dá se díky nim se společností spojit. Samozřejmostí by měla být klientská linka. Pokud vidíte jako jediný kontakt zpoplatněnou linku, většinou začínající devítkou, je něco špatně a ve váš prospěch to rozhodně nehraje. Pokud musíte kvůli úvěru volat na zpoplatněné číslo, raději si tyto penze ušetřete. Důležité jsou i reference. Dnes není problém si zjistit zkušenosti jiných klientů pomocí internetu. Pomoci mohou i stránky Sdružení obrany spotřebitelů.

Málo informací

Při jednání se snažte zjistit co nejvíce informací. Pokud jsou vám zatajovány, nebo vám není vysvětleno to, čemu nerozumíte, jděte jinam. Navíc pokud vám hned při první schůzce slibují úvěr, nevěřte tomu. Většinou z vás jen vylákají další peníze. Výjimkou jsou například rychlé SMS půjčky, kdy vám peníze přistanou na účtu téměř okamžitě.

Poplatky dopředu

Pokud jsou po vás vyžadovány poplatky dopředu, je to varovný signál. Poplatek za zpracování žádosti o úvěr znamená, že se jedná pravděpodobně o společnost, která z těchto poplatků žije. Buďte obezřetní i ve chvíli, kdy vám finanční instituce podmiňuje poskytnutí úvěru uzavřením jiného finančního produktu. Jedná se například o nesmyslnou pojistku, která pro vás není výhodná. Seriózní nebankovní společnost po vás nebude požadovat poplatky dopředu, maximálně symbolickou 1 Kč pro ověření bankovního účtu. Ostatní poplatky jsou zahrnuty v ceně půjčky. Velmi vysoké poplatky či úroky mohou někdy až hraničit s lichvou a taková půjčka vám nepomůže, naopak.

Prostudujte si důkladně smlouvu

Dejte si čas na pročtení celé smlouvy a na rozmyšlenou. Pokud vás společnost do něčeho tlačí, nebo tvrdí, že nabídka platí pouze v tuto chvíli, raději ji odmítněte. Vždy mějte možnost poradit se i s právníkem.