Jak získat výpis z registrů dlužníků

Článek ze dne 24.1.2016

Ztrácíte přehled o svých dluzích? Pak je načase zažádat o jejich výpis. Každý úvěr, pořízení kreditky, přečerpání účtu a dluh, včetně informací o vás, se totiž dostane minimálně do jednoho z registrů dlužníků. Výpis získáte poštou, osobně nebo prostřednictvím SMS, záleží, o který z registrů se zrovna jedná.

Dostat se do registru je velmi snadné

Do bankovního nebo nebankovního registru dlužníků se dostanete už ve chvíli, kdy o úvěr požádáte, ani nemusíte ještě nic dlužit. Získat můžete ale i pozitivní záznam, pokud vše včas splácíte a osvědčíte jako spolehliví klienti, takový záznam je vám naopak k dobru.

Jak dlouho se informace uchovávají

Pokud úvěr nezískáte, záznam o této akci se uchovává rok. Informace o závazcích po jejich splacení se uchovávají ještě další 4 roky v Bankovním či Nebankovním registru klientských informací. (BRKI a NRKI). Pokud jste se závazky v prodlení, dostáváte se do dalšího z registrů, známého pod zkratkou SOLUS (Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům). Zde jsou informace ukládány po dobu 3 let. Pokud jste dlužili telefonnímu operátorovi, k vymazání dojde po roce.

Chcete zjistit, zda v těchto registrech máte nějaký záznam? Nebude to tak jednoduché, rozhodně se tuto informaci nedozvíte po telefonu nebo přes internet. Ale zase tak složité to taky není.

Výpis z BRKI a NRKI

Pokud potřebujete informace z BRKI a NRKI, stáhněte si na jejich webových stránkách formulář, vyplňte jej, nechte úředně ověřit podpis a odešlete poštou. Donést jej ale můžete i osobně na pobočku na adrese Na Vítězné pláni (Praha 4). Pokud vám stačí informace do 30 dnů, zaplatíte 100 Kč. Jakmile vám budou informace posílány poštou, připlatíte si i za poštovné. Expresní zpracování stojí 200 Kč, plus případné poštovné.

Výpis ze SOLUS

O výpis z registru SOLUS lze zažádat pouze písemně. Zaslání na dobírku vás vyjde na 218 Kč. Osobně nebo telefonicky toto sdružení informace neposkytuje. Je zde ale ještě jedna možnost, někomu třeba bude vyhovovat více. Jedná se o výpis prostřednictvím SMS zprávy. Nejdříve se vám vygeneruje speciální kód za 98 Kč, který obdržíte poštou. Žádost o kód se posílá písemně či elektronickou žádostí s úředně ověřeným podpisem. SMS výpis s použitím tohoto unikátního kódu vás pak vyjde na 99 Kč.