Pojmy z oblasti financí

Článek ze dne 14.7.2015

Bonita

Schopnost klienta splácet půjčku se odborně nazývá bonita. Jelikož se poskytnutím peněz klientovi vystavuje banka či nebankovní společnost riziku, že o tyto peníze přijde, a klient je nebude zvládat splácet, snaží se toto riziko minimalizovat. Především banky si žadatele před poskytnutím půjčky prověřují. Pro stanovení bonity slouží osobní údaje, prověření úvěrové historie a platební morálky, spolu s údaji o příjmech žadatele. K získání informací poslouží i registry dlužníků.

Exekuce

Exekuce je nástroj pro vymáhání dlužné částky. Provádí ji soudní exekutor. Díky exekuci může věřitel získat své peníze nebo si vynutit jejich splacení. Provádí se většinou srážkou z příjmů a prodejem nemovitého nebo movitého majetku. Exekutor může zvolit i více druhů exekuce najednou. Exekuce může také sloužit k donucení splnění jiné povinnosti odebráním věci, vyklizením, rozdělením společné věci nebo provedením práce a výkonu.

Konsolidace půjček

Pro ty, kteří si na svá bedra vzali několik půjček nebo úvěrů a nezvládají vše splácet, je zde možnost sloučit všechny půjčky do jedné. Jedná se o konsolidaci půjček. Tu nabízí mnoho bank, ale i nebankovních společností. Díky konsolidaci budete platit měsíčně jen jednu splátku, získáte o něco výhodnější podmínky a nižší úrok než u stávajících závazků, zbavíte se poplatků navíc a hlavně budete mít o splácení přehled. Nebankovní společnosti nabízejí i konsolidace bez příjmu a registru.

Refinancování úvěru

Refinancování je nahrazení jedné půjčky jinou, o něco výhodnější. U banky, která tuto možnost nabízí, si otevřete nový úvěr, kterým budete platit ten stávající. Získáte nižší úroky, díky čemuž ušetříte a ulevíte rodinnému rozpočtu. Celková splacená částka by měla být nižší, aby bylo refinancování opravdu výhodné. Pokud vás trápí nevýhodné podmínky úvěru, informujte se o možnostech, jaké vybraná společnost nabízí, někdy to jde provést i prostřednictvím internetového bankovnictví.

Registr dlužníků

Registr dlužníků slouží k zaznamenání informací o žadatelích o půjčku. Poskytovatel se zde dozví, jestli mají žadatelé nějaké dluhy, jaká je jejich platební morálka a jestli mají v danou chvíli ještě nějaké úvěry. Díky tomu lépe posoudí platební schopnost klientů. Banky využívají Bankovní registr klientských informací (BRKI), nebankovní společnosti zase Nebankovní registr klientských informací (NRKI). Splacení závazků je zde evidováno po dobu čtyř let. Centrální registr dlužníků využívají téměř všechny instituce. Registr SOLUS eviduje dlužníky po dobu tří let.

Rozhodčí doložka

Rozhodčí doložka může být součástí smlouvy. Jde o ujednání, které udává v případě sporů pravomoc soukromým rozhodcům namísto obecných soudů. Pokud dojde ke sporu, bude jej rozhodovat rozhodce. Ten ale nemusí být nestranný. Doložka má význam u řešení sporů mezi podnikateli, ne mezi stranami, které si nejsou rovny. Rozhodnutí rozhodce je právně platné a ihned vykonatelné. Vše bývá většinou ve prospěch věřitele. Závazek tak může být předán ihned exekutorovi a odvolání je komplikované. Rozhodčí doložka se v rámci spotřebitelských smluv uzavírá samostatně.

RPSN

Zkratka RPSN v sobě skrývá roční procentuální sazbu nákladů. Jedná se o cifru, která pomůže žadateli o půjčku vyhodnotit lépe, jak moc je úvěr výhodný, a umožní porovnat několik konkurenčních nabídek. RPSN v sobě zahrnuje všechny náklady, tedy úroky a veškeré poplatky. Ty mohou být za žádost o úvěr, uzavření smlouvy, za pojištění schopnosti splácet nebo třeba za vedení účtu u dané společnosti. Při výběru úvěru bychom se vždy měli řídit podle RPSN, nikoli podle nabízených úroků. Tato částka nám řekne skutečnou cenu, kterou zaplatíme za půjčené finance.

SMS půjčka

SMS půjčka je oblíbenou krátkodobou půjčkou nebankovních společností. Někdy je nazývána také Rychlá půjčka nebo Půjčka před výplatou. Její vyřízení probíhá kompletně přes internet, není třeba docházet na pobočku. Někdy stačí zaslat SMS zprávu, proto i název SMS půjčka. Klienti mohou obdržet nižší finanční obnos, většinou pár tisíc korun, které jsou do pár minut od schválení zasílány na bankovní účet. Na splacení je poměrně krátká doba, většinou 30 dní. Půjčka je vhodná i pro lidi bez vysokého příjmu nebo pro žadatele s negativním záznamem v registru dlužník.

Úrok

Za půjčení finančních prostředků chtějí samozřejmě věřitelé určitou odměnu. Touto odměnou je úrok. Jedná se o navýšení půjčené částky o určitá procenta. Význam úroku je ten, že žadatele motivuje zbytečně si nepůjčovat, a věřitele zase motivuje k půjčování peněz. Věřitel tedy půjčí dlužníkovi určitý finanční obnos, a ten mu jej vrátí společně s úrokem v určitém časovém období.