Je možné si přivydělat na mateřské dovolené?

Článek ze dne 18.7.2015

Mateřská dovolená, to jsou radosti, ale i starosti. Příjem rodiny je v tu dobu omezený a výdaje nemalé. Mnoho žen na mateřské potřebuje nějaký přivýdělek nebo se chtějí pouštět do podnikání, ale má to svá pravidla a omezení.

Jak je to s podnikáním při mateřské?

Mnoho maminek na mateřské dovolené láká rozjet vlastní podnikání. Je zde výhoda toho, že pokud se záměr nezdaří podle představ, je vždy možnost se po skončení mateřské vrátit do práce. Pokud se bude podnikání dařit, můžete v něm i nadále pokračovat. Jiná je ale situace, pokud žena podnikala před mateřskou dovolenou a čerpá ji právě z tohoto podnikání. V tomto případě se může nechat žena na mateřské zaměstnat a v podnikání pokračovat až po skončení mateřské.

Podmínky přivýdělku u současného zaměstnavatele

Chcete pracovat i na mateřské dovolené pro stejného zaměstnavatele jako doposud? Je to možné, ale za určitých podmínek. Především nemůžete pracovat na stejné pozici, ze které čerpáte mateřskou. Na jiné pozici ale můžete uzavřít dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti. Přivydělávat si takto podle zákona můžete začít až po skončení šestinedělí.

Práce pro jiného zaměstnavatele

U jiného zaměstnavatele, než od kterého čerpají mateřskou, se mohou ženy na mateřské nechat zaměstnat na libovolné pozici. Vhodná je zejména dohoda o provedení práce. Zde je podmínka u jednoho zaměstnavatele odpracovat maximálně 300 hodin za rok, částku zdanit, a pokud se vejdete do měsíční sumy 10 000 Kč, nemusíte si platit ani sociální a zdravotní pojištění. Při výdělku vyšším je výhodnější pracovní poměr, a to na dobu určitou nebo neurčitou.


I ženy na mateřské, případně rodičovské dovolené, si mohou v případě potřeby vypůjčit peníze. Jaké mohou mít maminky možnosti se dočtete například na webu Maxi-Půjčky.cz - odkaz zde.