Výhody a nevýhody nákupu na splátky

Článek ze dne 15.10.2019

Nákup na splátky se v Česku těší veliké oblibě a nejčastěji takto nakupujeme elektroniku a nábytek. Splátkový prodej nabízejí všechny větší kamenné a internetové obchody. Odborníci ale varují, že bychom si neměli kupovat věci, na které nemáme peníze. Při výpadku příjmu bychom se mohli dostat do vážných finančních potíží.

Na jakém principu funguje splátkový prodej?

Zákazníci v obchodě si vyberou zboží a zaplatí za něj v hotovosti procentní část (akontaci), jež obvykle dosahuje 10 procent z hodnoty zboží. Zbylou částku splácejí v dojednaných měsíčních splátkách, a to v průměru 10 měsíců. Prodejci jsou povinni seznámit spotřebitele s podmínkami úvěru. Nákupem na splátky spotřebitelé čerpají úvěr od úvěrových společností a zavazují se k jeho splácení. Největšími poskytovateli těchto úvěrů jsou společnosti Cetelem a Home Credit.

V čem je nákup na splátky výhodný?

Nákup na splátky umožňuje zákazníkům pořídit si zboží, na které nemají peníze. To ocení zejména v momentě, kdy se jim porouchaly domácí spotřebiče nebo elektronika a potřebují je hned vyměnit za nové. Vyřízení úvěru je velmi jednoduché a trvá asi 20 minut. Po splnění všech podmínek se zákazníci stávají majiteli zboží. Splátky si mohou rozložit na delší časové období. První splátku zákazníci zaplatí až v následujícím měsíci a po celou dobu trvání úvěru se výše splátek nemění.

Jaká jsou rizika nákupu na splátky?

V obchodech můžeme narazit na splátkový prodej s 0 % navýšením, ale pokud nemůžeme čekat na podobnou akci, přeplatíme 15 až 20 procent z ceny zboží. Dostupnost nákupu na splátky však podporuje nezdravé spotřebitelské chování a zákazníci utrácejí více, než kolik si mohou dovolit. K tomuto typu zadlužení dochází především před Vánoci, kdy nakupujeme dárky. Zákazníci by tak měli zvážit své platební možnosti a zadlužit se na co nejkratší dobu.

Nákup na splátky Vám umožní pořídit si zboží, na které nemáte právě peníze. Přeplatíte však až 20 % z ceny zboží a zadlužíte se na několik měsíců.